‪Google+‏
שלום אורח
 
 

גמילה ממוצץ בשניים

רפלקס המציצה נתפס אצל ילדכם כמקור הזנה, רגיעה ונחמה. ראשית הם יונקים ושותים מבקבוק ובמקביל אנו מרגיעים אותם אמצעות מוצץ וכך מתחזק אצלם החיבור הרגשי למוצץ.
ככל שגיל הגמילה עולה, גוברת עצמת התגובה של הילדים למוצץ. לכן, הגיל האידיאלי לגמילה הוא בד"כ בין גיל שנתיים לשנתיים וחצי.
חשוב להיגמל ממוצץ, כיוון ששימוש ממושך במוצץ גורם נזק לשיניים ולחניכיים.
גמילה ממוצץ היא בד"כ הגמילה המאוחרת מבין כל תהליכי הגמילה ולכן היא משחררת את ילדכם לעצמאות פיזית ומכניסה אותם לעולם הבוגרים.

האם יש שוני בגמילה ממוצץ לגמילת תאומים ממוצץ? – בוודאי שכן.
תאומים , הרבה פעמים מזדהים עם אחיהם התאומים ומחקים את התנהגותם. מוצץ, כל כך מנחם ומהנה, כך שקשה לוותר עליו ואם "אחי התאום משתמש בו, גם אני רוצה".
כך שיהיה זה מורכב להמתין לשלב בשל, בו שניהם יהיו מוכנים לוותר על המוצץ. 
הורים לתאומים,במקרה זה כדאי לגמול אותם יחד ממוצץ וניתן אף לרתום אותם אחד לעזרתו של השני, על מנת להקל על תהליך הגמילה.


איך לגמול את התאומים ממוצץ, ואיך לעשות זאת נכון?

תזמון
יש לבחור את התזמון בקפידה כדי לא להעמיס על ילדכם. אם הם עוברים כרגע שינוי מהותי, כמו גמילה מחיתולים, מעבר דירה, כניסה לגן חדש, כדאי לדחות את התהליך למצב בו תתחדש השגרה

הדרגתיות
רצוי להימנע מהעלמה פתאומית של המוצץ. אפשר לקבוע הרגלים חדשים ולהגביל את השימוש לשעות מסוימות כגון: "לא לוקחים מוצץ באמבטיה", "לא משתמשים במוצץ כשמשחקים בגינה". כך בהדרגה, ילדכם יתרגלו לשעות ארוכות בהן הם ללא מוצץ. עם תמיכה ועידוד, מהר מאוד ילדכם יראו בזה הישג, ותאומים אף מגויסים לעזור אחד לשני להקפיד על ההרגלים. 

נחישות ועקביות
המפתח להצלחה בכל אספקט חינוכי - החליטו שאתם עוברים את התהליך הזה ואל תיכנעו ללחצים. זהו גיל מרדני ולא פשוט של ילדכם. הם מתקשים בדחיית סיפוקים. ברגעי משבר נחמו אותם, חבקו אותם והיו חזקים.

סביבה ועידוד
יש לרתום את הסביבה ליצירת אחידות עם המרחש בבית ולתחושת ההצלחה של ילדכם. דברו עם סבא וסבתא, בני המשפחה ועם הגננות, גייסו אותם לשמור על עקביות ויעודדו אותם כשהם מצליחים להתגבר על היום בלי מוצץ. דברו על זה עם המבוגרים בסביבה ובנוכחותם. התפארו בהצלחה שלהם, הצלחה מובילה לעוד הצלחה. הזכירו להם השיגים קודמים שלהם כגון גמילה מחיתול. הם חזקים, הם מסוגלים לעשות זאת. את אותם מסרים שאתם תעבירו להם, התאומים יעבירו אחד לשני "כל הכבוד שאתה בלי מוצץ" – עם הזמן תשמעו אותם מדברים כך אחד עם השני.

זיהוי הזדמנויות
ל"ג בעומר – איזה כיף לזרוק יחד את המוצץ למדורה "אנחנו כבר גדולים". זוהי הזדמנות נהדרת שכוללת גם טקסיות וחגיגה. אפשר לעודד אותם בהזדמנויות מסוג זו, לוותר על המוצץ. אך חשוב מאוד להסביר להם קודם, שהמוצץ לא חוזר ושזוהי בחירה שלהם לזרוק אותו. זה לא מבטיח שהם לא יבקשו מוצץ אחר כך, אבל זוהי התחלה טובה לתהליך גמילה משותף.
אם המוצץ נקרע, זוהי הזדמנות להסביר לילד שהמוצץ מקולקל וכבר לא כיף למצוץ אותו, אפילו אפשר ליזום קרע במוצץ. במקרה של תאומים , הסיכוי שהם ישתכנעו שזה קרה לשני המוצצים בו זמנית – נמוך. לכן, הזדמנות שכוללת יוזמה מצידם עשויה להיות טובה יותר לתהליך הגמילה המשותף.

חבר חדש
את המוצץ הכל כך יקר שילדכם מוכנים להילחם עליו, יוחלף בחפץ אחר. במקום מוצץ הולכים לישון עם בובה, דובי או טרקטור. כל צעצוע או חפץ מרגיע שאהוב על הילדים ויהווה תחליף כייפי להתחבק איתו ולהירדם איתו

טקס
יצירת טקס פרידה מהנה, כי זו סיבה לחגוג. כך התאומים יקבלו את המסר שמדובר בתהליך חיובי שמצדיק מסיבה או מתנה

דרכים יצירתיות לטקס פרידה

מכתב מגיבור
מכתב לכל ילד מגיבור שהתאומים אוהבים, כל ילד והגיבור שלו: ספיידרמן, הלו קיטי, בוב ספוג....
במכתב, הגיבור מוסר לילד שהוא כבר גדול ואינו זקוק למוצץ והוא מתבקש ע"י הגיבור, שלו להשאיר את המוצץ לילד קטן שצריך אותו. כך גם תחושת התרומה של ילדכם, גדלה

דוגמה למכתב פרידה ממוצץ

מסיבת פרידה
ל"ג בעומר זוהי אחת ההזדמנויות, אך אפשר לארגן גם מסיבה בה הילדים מבצעים טקס ונפרדים מהמוצץ, במסיבה הילדים מרוקנים את ידיהם מהמוצץ וידיהם מתמלאות במתנה חדשה

עץ המוצצים
התאומים הולכים יחד להיפרד מהמוצץ ולתלות אותו על עץ המוצצים. במקום המוצץ הם מקבלים מתנה מהעץ

ביקור רופא שיניים
ביקור של שכן בחלוק לבן שמבקש מהילדים להיפרד מהמוצץ, כי זה לא טוב להם לשיניים והוא יעביר את המוצץ למוזיאון המוצצים הגדול

בהצלחה

© כל הזכויות שמורות ל- Twins
נט-ביי בניית אתרים | עיצוב - דנה טבי