‪Google+‏
שלום אורח
 
 

האם אפשר להניק תאומים? בואו נדבר על זה...

מאת: יעל כהן יוסלביץ, מדריכת הנקה מוסמכת, מתמחה בתאומים

את מכירה את זה שאת פוגשת מכרה או קרובת משפחה  ומספרת לה שאת עומדת ללדת תאומים. "הנקה? השתגעת? זה בלתי אפשרי... תאומים זה המון עבודה! איך יהיה לך מספיק חלב?"
אז מהם באמת צריך לדעת על הנקת תאומים ? מה קורה שם בעצם?
הנקה היא דבר טבעי, היא מנגנון ותהליך פיזיולוגי שיש לו גם בסיס רגשי חזק, אבל בתקופה ובתרבות שבה אנו חיים לא לכל הנשים היא חוויה פשוטה וזורמת, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בתאומים.
כל אמא חווה את ההיריון, הלידה והימים הראשונים שאחריה בצורה אחרת. אצל נשים שיולדות תאומים, החוויה היא כפולה ומכופלת ולפעמים גם מבלבלת. הצוות בבית החולים  נותן הוראות מסוימות, הספרים שקראנו ממליצים על שיטות שונות ומשונות. מה עושים עם כל זה?
קודם כל הרצון שלך להניק (אם החלטת ללכת על זה ולנסות), האמונה שלך, היכולת שלך להתמודד והתמיכה של הסובבים אותך והקרובים אלייך מהווים גורם מאוד משמעותי.
התמודדות עם תאומים אחרי לידה, דורשת הרבה כוחות. תני לעצמך זמן להתרגל, קחי נשימה עמוקה, ונסי לנוח בכל הזדמנות.
כשאישה יולדת תאומים, היא "נולדת" מחדש כאמא לתאומים.  יש כאן תהליך למידה של שלושה! המבוכה לגיטימית לגמרי והצורך בגיוס תמיכה מכל הסובבים אותך הוא רב.
הריון תאומים הוא רצף של אי ודאויות, כולל סוג הלידה והעיתוי שלה – אם תלדי לידה רגילה או תלדי בקיסרי, אם התינוקות ייוולדו  בשבוע מוקדם יחסית ויזדקקו לפגיה או שייוולדו במועד, כל אלה הם משתנים חשובים שיכולים להשפיע לכאן או לכאן על ההתרחשויות אחרי הלידה.
כמובן גם למצב של התינוקות עצמם יש חשיבות - תאומים במקרים רבים נולדים קטנים במשקלם ולפני המועד, ויש לכך משמעות מבחינת היכולת שלהן לינוק אפקטיבית, לעתים נכנסים גם שיקולים רפואיים שלא תואמים את ההנקה בדרך הטבעית. צריך להתאזר בסבלנות, להתייעץ ולהתקדם הלאה.
ואם תלדי פגים? פגות היא דבר נפוץ שמדובר בתאומים. במקרה כזה למתן חלב אם יש חשיבות עליונה! הצוותים הרפואיים בכל הפגיות בארץ ובעולם ממליצים לאמהות לתת לפגים את חלב האם שלהן כדי לחזק אותם ולהעביר להם נוגדנים שחשובים לגדילה שלהם. גם אם לא תיניקי אותם אחר כך, בשלב הפגות, זאת מתנה. 
הבנת מנגנון ההנקה מאפשרת לך להתמודד בצורה טובה עם ההפתעות שיביאו עמם הימים שאחרי לידת התאומים שלך. חשוב לזכור, למשל, שחלב האם "מגיע" בהדרגה, ולפעמים הוא גם מתעכב, בעיקר אחרי ניתוח קיסרי. זה קורה וזה מצב שניתן לפתור אותו בהכוונה נכונה.  משלב מסוים, הגוף מייצר חלב על בסיס היצע וביקוש. חשוב שתדעי את זה כי אם ילדת תאומים ומסיבות שונות הם עדיין  לא מצליחים לינוק ואת מאוד רוצה לייצר להם חלב אם, עלייך להתחיל לשאוב כדי להגביר את התפוקה, כדי שאחר כך יהיה לך מספיק חלב. תינוקות רכים בימים זקוקים לארוחות קטנות ותכופות כי הקיבה שלהם מאוד קטנה... אם יש צורך במתן בקבוק של תחליף חלב, יש לתת אותו בצורה מדודה ומתונה (מבחינת כמויות וצורת האכלה).
 חשוב לקבל הדרכה שתסייע לך להבחין בסימנים שמעידים על כך שהתינוקות ינקו, שהם בולעים תוך כדי יניקה, מעקב אחר חיתולים, ועליה במשקל. לפעמים מסובך לעקוב אחרי כל הפרטים האלה כשמדובר בתאומים ולכן כדאי לנהל רישום.
בקשי עזרה והדרכה בבית החולים, אם התינוקות או לפחות אחד מהם מצליחים לינוק, ודאי שהם יונקים אפקטיבית ושאת לא נפצעת.
 התינוקות  שלך, שבאו יחד לעולם, גם אם מסיבות שונות את לא יכולה לאחוז בשניהם בו זמנית אחרי הלידה, הם גורים קטנים שזקוקים להמון חום ומגע עור לעור שיהווה תחליף לחיבור שלהם אלייך בתוך הרחם ויש דרכים לתת להם את מה שהם צריכים, הקרבה שלך אליהם, תעזור לך ולהם לווסת תהליכים פיזיולוגיים ולהתחיל על צד ימין.
יש אפשרויות רבות כשמדובר בהנקת תאומים וגידולם. אפשר להניק אותם כל אחד בנפרד, ואפשר להניק אותם יחד בעזרת כריות הנקה ייעודיות או תנוחות מיוחדות, מגיל מסוים אפשר לשלב בקבוקים של חלב אם שאוב, יש נשים שימליצו "לסנכרן" את התאומים כדי שיקומו יחד להנקות.
חשוב שתהיי מודעת לכך שעלייך להתייעץ ולבקש עזרה והרבה הכוונה!
הקשיבי לעצמך ולאינטואיציות שלך ואם את מבולבלת, שאלי וחפשי מידע.
הנקה, ובפרט הנקת תאומים היא חוויה אינדיבידואלית. יש נשים שמחליטות ש"זה לא בשבילן", ויש נשים מחליטות "לנסות" וכאלה ש"שרופות" על הרעיון ויילחמו על כל טיפה. זכותה של כל אישה לזרום עם התחושות שלה והכי חשוב – להיות נאמנה לעצמה, הרי בלי זה, אי אפשר להמשיך.

נכתב ע"י יעל כהן יוסלביץ היא מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בהנקת תאומים
קצת על יעל

פרטי התקשרות: 

נייד: 054-5966499
yaelcohen16@gmail.com
https://www.facebook.com/yael.cohen.j

מידע להורי תאומים   

הריון תאומים לידת תאומים
הריון תאומים - שבועות לידת תאומים
מאפייני הריון תאומים לידת תאומים רגילה-נהלי בתי החולים
בדיקות בהריון תאומים תיק לחדר לידה- ליולדת תאומים
הריון מרובה עוברים ברכות ללידת תאומים
הריון מרובה עוברים - ווידאו עמותת לה"ב- למען הפגים בישראל, הקו החם 03-9533935
תאומים זהים
תאומים זהים - ווידאו
תאומים לא זהים (תאומי אחווה)    הנקת תאומים
קיצבה לשמירת הריון הנקת תאומים
שמירת הריון - המדריך המלא האם אפשר להניק תאומים? בואו נדבר על זה...
       
   הכנה ללידת תאומים     
קורס הכנה ללידת תאומים - מרכז    
 קורס הכנה ללידת תאומים - צפון    
       
הורות לתאומים זכויות הורי תאומים ושלישיות
הורות לתאומים
מאת ד"ר ליאורה באור

ביטוח לאומי- מענק לידה לתאומים ולשלישיות
בחירת מטפלת לתאומים חופשת לידה מוארכת לאמהות לתאומים ולשלישיות
טיפים לגידול תאומים הארכת חופשת לידה עקב אשפוז (פגים)
תאומים ומשפחה הורים חד מיניים לתאומים
שינת תינוקות - תאומים    
שפת התאומים    
   
  צרכנות והטבות תאומים    מידע כללי להורי תאומים
חברות המספקות הנחות והטבות להורי תאומים מתנות לתאומים
חבילת לידה לתאומים תאומים - מעניין לדעת
מתנות לידה הניתנות בחינם תאומים מפורסמים
מרכז פעילות אגדה - הטבות להורי תאומים הורים מפורסמים לתאומים
   

מורן אייזנשטיין - מדברת על הריון תאומים
   תאומים בעולם    
 כפר התאומים    
 מדינת התאומים הזהים    


 

© כל הזכויות שמורות ל- Twins
נט-ביי בניית אתרים | עיצוב - דנה טבי